ABD’nin Avrupa’daki askeri üslerinde ‘yüksek alarm’ seviyesi

ABD’nin Avrupa’da bulunan pek çok askeri üssünün haftasonu ‘yüksek alarm seviyesine’ geçirildiği belirtildi. CNN International’ın iki ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD askeri personeli veya tesislerine yönelik bir ‘terör saldırısı’ endişeleri devam ederken koruma seviyesinin ikinci en yüksek seviyesine getirildiği ifade edildi.

Haberde, aralarında ABD Avrupa Komutanlığı’nın bulunduğu Almanya’nın Stuttgart kentindeki üs de dahil alarm seviyesinin dün ‘Güç Koruma Durumu Charlie’ seviyesine getirildiği belirtildi. ABD ordusuna göre, bu seviye, ‘personel ya da tesislere yönelik bir terör eylemi ya da hedef alma olayı yaşandığında ya da böyle bir duruma işaret eden bir istihbarat alındığında’ uygulamaya alınıyor. Avrupa’da konuşlu iki ABD yetkilisinden biri, CNN’e yaptığı açıklamada ‘en az son 10 yıl içinde’ böyle bir tehdit seviyesi görmediğini, bunun çoğu zaman ordunun ‘aktif-güvenilir tehdit’ aldığı anlamına geldiğini aktardı.

USEUCOM’DAN AÇIKLAMA

Söz konusu değişiklik hakkında CNN International’ın sorusuna yanıt veren ABD Avrupa Komutanlığı sözcülerinden Dan Day, ABD Avrupa Komutanlığı’nın (USEUCOM) ‘ABD askeri topluluğunun yurtdışındaki güvenliğinde etkisi olan çeşitli etmenleri sürekli değerlendirdiğini’ ve ‘söz konusu çabalar kapsamında, zaman zaman hizmet üyelerinin güvenliğini güvenceye almak için ilave adımlar attıklarını’ belirtti. Açıklamada, ‘operasyonel güvenlik gerekçesiyle spesifik önlemlerden’ detaylı bahsedilemeyeceği belirtildi.

Öte yandan, alınan ne tür bir istihbaratın ABD üslerindeki güvenlik seviyesinin artırılmasını beraberinde getirdiği netlik kazanmadı. Fakat Avrupalı yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamalarda, özellikle Almanya’da devam eden Euro 2023 Avrupa Futbol Şampiyonası ve temmuz ayında Fransa’nın başkentinde yapılacak Paris Yaz Olimpiyatları öncesinde olası ‘terör tehditleri’ konusunda uyarılarda bulunmuştu.

‘TEDBİRLİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da konu hakkında AA’ya yazılı açıklama gönderdi. Bu açıklamada da USEUCOM’un yurt dışındaki ABD askeri topluluğunun güvenliğine etki eden çeşitli faktörleri sürekli olarak değerlendirdiği, bu çabanın bir parçası olarak, ordu mensuplarının güvenliğini sağlamak için sıklıkla ek adımlar atıldığı yinelendi.

“Operasyonel güvenlik nedenleriyle belirli önlemlere girmeyeceğiz ancak tedbirli olmaya devam edeceğiz” ifadesi kullanılan açıklamada, USEUCOM’un Avrupa sahasındaki personele, şüpheli etkinliklerin bildirilmesi, Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat tavsiyelerinin izlenmesi ve ihtiyatlı kişisel risk azaltma önlemlerinin uygulanması da dahil olmak üzere her zaman tetikte olmalarını ve uyanık kalmalarını tavsiye ettiği aktarıldı.

Açıklamada, USEUCOM’un ev sahibi ülkeler, müttefikler ve ortaklarla istişarede bulunarak, personelinin bilgilendirilmesini ve bireylerin, ailelerinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak amacıyla güvenlik ortamını sürekli olarak izlediği kaydedildi.

Sosyal medyaya yansıyan bilgilerde de Bulgaristan, İtalya, Romanya ve Almanya’daki ABD askeri üslerinin, “Güç Koruma Durumu ‘Charlie’” olarak bilinen yüksek alarm durumuna geçirildiği paylaşılmış, bunun, son 10 yılın en yüksek tehdit seviyesi olduğu belirtilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir